Underbara dagar i London – Designers Guild – Del 1


Oj oj oj vilka fantastiska dagar jag har haft i London. Kom hem jättesent i går och fortfarande har jag inte träffat mina hundar. Jag stupade i säng och har sovit som en stock!

Vi var alltså bjudna av Designers Guild och till Tricia Guild att se på den kommande Designers Guild kollektionen för hösten och vi var även bjudna hem till Tricia Guild på coctailparty i hennes underbara hem i Notting Hill. De inbjudna var de största leverntörerna av Designers Guild i Sverige att bland annat få se den kommande kollektionen inför hösten. Så det var självklart en ära bara att bli bjuden på dessa underbara dagar i London.

Jag har kameran full med massor av helt underbara bilder och skall försöka att de närmaste dagarna återge er en del av allt jag fått vara med om! Jag börjar lite försiktigt då jag skall jobba i dag precis som vanligt. Men jag lovar ni skall få se massor av underbara ting!

Jag känner mig lite som ett barn i en godisbutik! Vet inte vart jag skall börja någonstans! Jag börjar helt enkelt med hotellet vi har bott på som heter Dorsett! Ett underbart hotel som låg väldigt strategiskt med tanke på vårt ganska tuffa schema dessa dagar. Med besök mellan Designers Guild huvudkontor, Designers Guild lager, Designers Guild butik på Kings Road och så även ett helt underbart coctailparty i Tricia Guilds helt fantastiska hem i Notting Hill.

Hotellet var ett ganska nytt sådant och hette Dorsett, ett stort lyxigt hotel med det där lilla extra. Inrett med mycket guld! När vi kom in på vårt rum så stod vårt program med en liten present redan på vårt hotellrum!
DSC04807

Hotellrummet var ljuvligt i helt i guld och ni såg någon bild som jag lagt ut på instagram, men dessa dagar har jag inte hunnit mycket. Utan jag har helt och hållet focuserat på Designer Guild och att ta bilder för kommande kollektion.

DSC04808

DSC04810

DSC04812

Även jag fick vara med på en liten bild!

DSC04817

 

 

Matsalen var underbart inredd…DSC04822

och i lobbyn fans ett antal ljuvliga små möblergrupper att relaxa i.

DSC04833

DSC04830

DSC04823

DSC04829

På varje hotelrums dörr satt en liten fågel i keramik som också visade rumsnumret!

DSC04841

Mattor i hotelrumskorridorerna var även den storslagen!

DSC04839

Så sammanfattningsvis så var hotellet helt underbart och frukostbuffen hade även en asiatisk del!

Detta får bli den första delen av mitt besök i London och Designers Guild de senaste dagarna, men jag lovar att det kommer mera! Hoppas ni får en underbar start på er dag. Själv är jag helt slut, men med minnet av de senaste dagarna så känns ingenting jobbigt just nu! 🙂 🙂

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.