I dag har vi gjort lite allt möjligt. Vi har rensat berget från gräs och växtlighet. Vi har även gjutit växtstöd för bland annat gruka och mina otroligt fina majsplantor.
Tre majsplantor har jag redan planterat ut, men de återstående fem plantorna som är av annan sort skall man gärna sätta i en cirkel för att de skall kunna befrukta varandra. Jag har därför köpt stora planteringshinkar med dränering i botten. Gjuit plattor med nät i som sedan sänkts ner i krukan.
Jag har lagt lecakulor i botten för att dräneringen skall bli bra! Har en arbetskamrat som ni kan se. Han är väldigt intresserad av lecakulor! 🙂
Sen ett lager men jord och dags att sänka ner klematrisen. Jag gillar växter som blommor hela sommaren och tänker precis likadant när det gäller klematris. Denna är lila med gigantiska blommor och i min gurk-plantering satte jag en rosa med lite mindre blommor! 🙂
Sen satte jag mina fantastiska majsplantor på plats och fäste dom på två ställen i nätet!
Ett nytt sätt att odla majs på! Roligt när man kommer på nya sätt att odla och att dom växer i cirkel är perfekt för majs för när man odlar lite färre plantor än en hel åker så måste dom kunna befrukta varandra och det gör dom perfekt i en cirkel!
Min arbetskamrat viker inte från min sida!
Nu skall vi sätta på en liten förlängning av klätterstödet så blomman kommmer kunna växa högre än själva majsen! Fint eller hur!






