En solig höstdag!


Dom här killarna är en stor del av mitt liv! Vi gör allt tillsammans. Jag, Stefan och dom här två!

Dessutom älskar dom här två varann, just nu börjar Fonzen att fostra honom lite extra. Han äter inte sin mat för att kunna säga till Boss att han inte får ta av den! Han är en riktig snällis min fina Fonzen men han säger ”voff” till Boss som betyder ”rör inte min mat” och Boss lyssnar och backar.

I övrigt så använder Boss sin fina kompis Fonzen som kudde. Han får göra vad han vill med honom och han är snällt med på leken och  dom turas om att jagas. Två snällisar!

Fonzen vaktar Boss med sitt liv som insats, och om Stefan skall gå ut med Boss så insisterar Fonzen på att få följa med!

Boss är en busvovve och får det obligatoriska ”kvällsrycket” när han bara måste jag runt bordet och springa och skrämma Fonzen för att sedan somna tätt intill honom!

Jag vill alltid ha hela hemmet fullt av vovvar. Vet inte hur jag skulle klara mig utan dom här gulletrollen. Varje vovve, varje personlighet, varje valp tillför något alldeles särskilt till vårt hem.

Om du funderar på att skaffa hund, gör det men se bara till innan att du kan ta hand om vovven så den inte behöver sitta ensam mesta tiden. Vovvar vill ha sällskap och göra roliga saker med dig! Tänk på det. Jag kommer nog alltid ha minst en hund, men det är hundra gånger roligare med flera för utbytet de har med varandra går inte beskriva om man inte upplevt det!

Hoppas du får en fin dag!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

This website uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.