Chokladbollar med rosa pärlsocker!


Jag är i förberedelsernas tid! Nästa fredag är det midsommar och därför började jag så smått baka lite i går kväll. Det jag hann göra helt färdigt var chokladbollar med rosa pärlsocker! Så himla fint tycker jag och superenkelt att göra!

Här kommer mitt recept på dom bästa Chokladbollarna enligt mig!

Chokladbollar med rosa pärlsocker

200 gram smör

2 dl strösocker

6 dl havregryn

2 tsk vaniljsocker

5 msk ögonkakao

5 msk riktigt starkt kallt kaffe

Gör så här

Börja med att hälla pärlsocker i en plastpåse. Tillsätt 1-2 droppar röd karamellfärg och skaka påsen så färgen fördelar sig väl. Vill du ha starkare rosa färg tillsätt ytterligare en droppe och fortsätt så tills du är helt nöjd.

Dela smöret i mindre bitar. Lägg smöret tillsammans med samtliga ingredienser i en matberedare och arbeta samman degen.

Rulla sedan lagom stora chokladbollar och rulla dom därefter direkt i det rosa pärlsockeret. Ställ in Chokladbollarna i kylen i minst en timma innan servering.

Så himla fina att duka fram på bordet! Mums!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

This website uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.