Operation – Hur har det gått! 2 kommentarer


Jag lever i alla fall, även om jag mått extremt dåligt under gårdagen! Allting har gått bra så här långt, men jag har mått bättre! Vet inte riktigt varför men narkosen slog ut mig denna gång, vet inte om det ha att göra med längden på operationen och att jag var nersövd under en längre tid, men jag som adrig tidigare blivit dålig av narkos blev jättedålig. Fick ligga extra länge på uppvak för jag var likblek, och spydde. Sjuksköterskerna sa att jag var likblek och de fick sätta in dropp under en extra timma och lite till. När dom tyckte jag började se bättre ut så höll Stefan på att få slaget då jag såg mer död ut än levande. Jag som aldrig blir magsjuk har spytt och varit helt snurrig så det var rullstol som gällde!

Spydde på vägen hem och även hemma!

Har av den andledningen inte heller kunnat äta tillfredsställande och Stefan har varit en liten ängel som vanigt! Fixat med allt. Gjorde jättefina hamburgare med potatis i ugnen i går kväll, och allt jag fick ner var en halv potatisbit! Då fixade han glass med varma hallon och det åt jag lite av! Måste säga att jag vet inte vad jag hade gjort utan Stefan!

Jag har fått morfintbetter, Alvedon 655mg och antibiotika! Har bandage om huvudet och hundarna trodde först att jag var ett monster. Dessutom kan jag inte ha hundarna riktigt nära med avseende på bakterier så är dom fortfarand inte helt säkra på att jag är ok. Morris han skall vakta mig för han ser att jag är sjuk, så ingen får helst komma nära.

Jag skiver detta mellan varven jag lägger mig ner och vilar lite så om ni tycker att jag verkar osammanhängande så ha lite tålamod med mig. Jag har tagit bilder och ni får några här.

Dessa bilder ser inte kloka ut, efter att ha duschat i Descutan och tvättat håret i detsamma totat 6 ggr så står håret åt alla håll och denna bild tog jag innan vi åkte i väg på morgonen. Syftet med bilden är att visa hur mina ögonlock såg ut innan! Nu är jag ändå inte helt avslappnad för detta har blivit ett av problemen att jag hissar upp ögonbrynen för att alls kunna se! Jag har/ hade massor av överskottshud på just ögonlocket.

Detta är ett ärftligt problem och min mamma såg exakt likadan ut när hon var 50 år. Faktiskt lite värre för hon rökte mycket som yngre och  som bekant ger det mer rynkor, men hon gjorde samma sak strax innan sin 50 års dag. Det var då en del i en 50-års present som hon önskat sig. På den tiden var det inte helt vanligt att göra den typen av operationer och detta vara alltså år 1982.

Som ni ser blockerar ögonlocket dessutom utsidan på ögat vilket gör att jag har dålig sikt åt sidorna!

Ni fattar inte hur skönt detta skall bli att åtgärda och det främsta syftet är funktion, jag har dessutom på senare tid haft enorm huvudvärk då probelmet blivit värre och värre och när jag hela tiden hissar upp ögonbrynen så får jag till slut spänningshuvudvärk. Varje sommar när det är varmt så har jag haft en förfärlig eksem under huden på ögonlocket som inte vill ge med sig. Jag har inte haft mascara på mig de senast 20 åren kanske, och nu kanske jag slår till och gör lösögonfransar när jag har ”ett öga”. Har haft det innan några gånger men uppevde att ögonfransarna blev ännu färre än innan så jag slutade. Så att måla ögonskugga har jag aldrig gjort! Skall bli roligt. Får nog gå en kurs i så fall för jag vet verkligen inte hur man gör det! 🙂

Så hur ser jag ut nu då….undrar ni…ja jag har inte fått se det till fullo ännu. Har fortfarande bandage om huvudet för att de har gjort två snitt i pannan för att höja upp ögonbrynen för de är en av orsakerna till att probemet blivit än värre. Jättesvullet men en fantastisk förbättring och jag kommer nog bli mer blå om en eller ett par dagar. På onsdag i nästa vecka skall jag ta bort styngnen! I morgon får jag dusch

Det var allt från mig idag….tror jag….over and out!

 


Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

2 tankar om “Operation – Hur har det gått!

  • Pernilla

    Hej Berith!
    Så skönt för dig att operationen är över och att du nu kan koncentrera dig på läkningen. Skönt också att få detta åtgärdat med tanke på vilka problem du har haft med överskottshuden.
    Vi önskar att du snart får må bra igen och får gossa dina små vovvetroll precis som vanligt igen.

    Massa kramar från Pernilla, Manda (vovvov) och Danny (vovvov)

    • pretty Inläggsförfattare

      TACK Pernilla, du är väl för söt! Ja att inte kunna gossa med vovvarna som vanligt är jobbigt, man vill ju pussa på dom hela tiden. I dag när jag kände mig lite bättre en stund har jag lekt lite lekar med dom för att som skall se att det är samma ”Bibbi” fast mer mumieliknande för tillfället! 🙂
      Tack snälla du för din omtanke!! Tusen kramar från oss alla
      Berith, Fonzen, Popcorn!! Min lille Fonzen säger snarare Mjau än vovvov..hihihi!