Städat och lagt på nya mattor i vårt matrum!


I helgen har vi städat och lagt på nya mattor i vårt matrum. Vi har lagt ner lite extra tid för att göra allting perfekt så nu känns det extra härligt. Mattorna är grå melerade som passar bra till inredningen vi har. Vi verkligen älskar vårt matrum och det är här vi intar alla våra måltider. Att bygga ut huset med ett matrum är en av dom bästa saker vi gjort. När vi bestämde oss så byggde vi ut huset i 2 plan. På nedre plan blev det ett matrum med sittplatser för 16 personer (det går in fler men det är sittplatserna som finns till vardags) Vi har även stolar att ta fram när vi blir ännu fler så man får plats med ytterligare minst 6 personer.

Städat och lagt på nya mattor i vårt matrum!
Städat och lagt på nya mattor i vårt matrum!

Vårt matrum har betongbord och betongbänkar

I vårt matrum har vi valt betongbord och bänkar i betong. Vi ville ha en cool kontrast i vårt matrum, och vi känner oss väldigt nöjda med resultatet. Vårt bord är 3,60 meter långt och på ena sidan har vi två matrumssoffor, och på motsatta sidan har vi bänkar i betong med fårskinn i grafitgrå! På gavlarna har vi stolar med höga ryggstöd som är klädda med tyger från Designers Guild. Vi har tapeter från Designers Guild och även gardiner. Våra lampor kommer från Louis Poulsen med två lampor över matbordet och en golvlampa i ena hörnet

Lyfta ut tunga betongbord och bänkar

Så vi kämpade med att lyfta ut allting. Betongskivor är tunga! Skurade golvet innan vi lade på mattorna och flyttade sedan tillbaka allting! Jag blev lite sugen på att sy lite nya kuddar. Vi får se om jag gör det! Skälet till detta var att det hade hänt några olyckor när vovvarna var små. Nu passade vi på att byta ut mattorna.

Kuddar på plats i matrumssofforna
Kuddar på plats i matrumssofforna

Blommor på bordet
Blommor på bordet

Stefan har installerat en öppen spis med biobränsle som pumpas in utifrån automatiskt. Jättemysigt på höst och vinterhalvåret när man vill ha lite extra mysigt.

Stora skåp för allt mitt porslin från Designer Guild

Vi har byggt in 6 stora skåp som rymmer allt mitt porslin! Det är perfekt när man skall duka. Förut hade jag det på öppna hyllor men det är en fördel att ha det i skåpet även om det var väldigt fint att ha det på öppna hyllor. Jag har bara porslin från Designers Guild för jag älskar färg och det var vackert att se det på öppna hyllor.

Känns underbart att börja hösten och städa och lägga på nya mattor i vårt matrum. Där fick in en liten inblick i min helg och hur en liten det av vårt hem ser ut! Önskar er alla en fin dag!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.