Träningsstart på allvar och några grundregler


Jag skall starta min träning på allvar den 1 oktober, men det hindrar mig inte från en liten tjuvstart men promenader. Nu när min förkylning nästan är borta så kan jag ta tag i det igen. Jag har några grundregler jag håller mig till som jag tänkte jag skulle dela med mig av.

Vågen är min bästa vän – Vägning varje morgon, många hatar vågen, men för mig är den ett verktyg. Om jag inte använder den så vet jag inte var jag är på väg någonstans. Så till alla som hatar vågen eller tycker att den skall ”slängas ut” tänk om. Den är din vän, din möjlighet till att faktiskt vända ett ohållbart läge.

Vatten – jag dricker inget annat än vatten som dryck till mat. Då menar jag kranvatten, alltså vatten utan bubblor för i de flesta kolsyrade vatten ingår salt som en del. Salt binder vatten och bara att sluta dricka kolsyrat vatten kan göra att du går ner i vikt.

Cappuccino – är min enda vän! Det får jag dricka hur många jag vill, men jag gör alla mina cappuccino på lättmjölk när jag är hemma. Är jag på stan så kan jag lyxa till det men annars är det det enda jag unnar mig.

Äpplen – är mitt enda mellanmål. Det har jag tillhands om jag blir hungrig. Jag äter aldrig äpplet som det är utan jag skivar det alltid och lägger det på en tallrik. Det gör att det känns mer som en måltid och jag lurar mig själv lite grand.

Promenader – är min huvudsakliga träning, jag försöker göra minst 10000 steg om dagen för att vara nöjd. Även en vilodag så får jag aldrig ligga under 7000 steg helst 10000 steg då med. Ofta blir det 15000 steg men målet du måste komma över måste du hålla dig till.

Fokusera på mat – när man har kommit i klimakteriet som jag har så är det viktigt att tänka lite annorlunda, jag fokuserar 80% på mat och 20% träning. Det är det nya efter 50 år. Kroppen kan helt enkelt inte hantera mat som innan.

Träning – Att göra sin träning är A och O. Inte skulle du överväga att strunta i jobbet för att ”du inte känner för det”, så varför skulle du  göra så emot dig själv och din träning som är bra för dig och din framtid.

Jag önskar er en härlig fredag. I dag tjuvstartar jag mitt oktober-program när jag skall ner mina 6 kilo. De 6 kilona gör den stora skillnaden för mig. Vill du hänga på. Jag skall även prata mat och hur jag gör. I bland kommer man ur rutiner och ibland måste man skärpa upp sina egna rutiner, det är inget konstigt för huvudsaken är att man är uppmärksam och ser till att göra något åt det när man ibland misslyckas eller helt enkelt inte lyckats att planera sin tillvaro. Glöm inte att man måste misslyckas ibland för att lyckas! 🙂

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

This website uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.