Mina val från Lindex och Jean Paul Gaultier!


Har ni varit på Lindex och releasen av kollektionen från Jean Paul Gaultier? Det har jag! Älskar kollektionen och Lindex har verkligen lyckats med sina satsningar de senaste åren med kända designers och modehus!

Vill ni se vad jag köpte? Jag försöker hela tiden att utveckla min egen stil, så att jag inte alltid ser likadan ut. Det är annars väldigt lätt hänt, att man bara köper en viss typ av kläder och det är ännu ”farligare” när man blir lite äldre att bara köra på i invanda gamla spår. Denna gången blev det därför en lång snäv pennkjol, något jag i princip aldrig bär. Jag behöver förnya och utveckla min i klädstil hela tiden!

DSC02587

När jag handlar så handlar jag nästan alltid i set. Jag anser att det är det är det otvivelaktigt bästa sättat att spendera sina pengar på kläder så att man har ett helt set. Sedan är det inte sagt att man inte kan kombinera det med andra kläder man redan har hemma i garderoben. Men just risken att man impulsköper är då mycket mindre. Har man ett helt set så vet man vad som blir bra ihop och man kan alltid ”slänga på sig” även i en stressad situation och veta att det blir bra!

För min del blev det en par tights, en tröja och en cardigan, alla i samma stil från Jean Paul Gaultier, tillsammans med den svarta snäva pennkjolen med en sned dragkedja över hela kjolen i fram och ett bälte i midjan.

DSC02585

Överdelen är alltså både en tröja och en cardigan, perfekt att använda även till jeans.

DSC02586

DSC02583 DSC02584

Supercool om ni frågar mig och till detta tänker jag bära min svarta boots från Yelloknife som finns i två färger! Själv tycker jag att jag blev supercool och känner mig ofantligt nöjd. 🙂 🙂 LOVE LINDEX 

LOVE JEAN PAUL GAULTIER!!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.