Eftermiddagsfika och nyårsklänning!


I går bakade jag en plåt med Kärleksmums! Någon var sugen på fika och ville att jag skulle baka något och vad är godare än hembakat! När någon säger att man bakar så goda kakor så kan man ju inte göra annat än ställa sig och baka, det blir ännu roligare då så klart!

Jag har ett väl bevarat familjerecept för att få den så där extra god och jag har faktiskt aldrig delat med mig av det inte ens till kompisar! 🙂 Däremot får dom gärna njuta av mina kärleksmums. Har fler sådana recept, som mina mazariner där jag nu fått ärva alla mazarin-formar av min mamma som hennes mamma haft i sin tur och så vidare!

Gårdagens klänningen för kvällen blev min nya julklappsklänning från Ralph Lauren. Älskar den! Mjuk och skön och med en cool annorlunda spets som är utklippt både äver axlarna och längst ner på klänningen! Jag tycker om klänningar som jag kan ha både på fest och till vardags. Det handlar egentligen bara om detaljer som smycken och skor. I går var jag bara hemma men ville vara fin ändå så klart.

Om ni själva är sugna på denna klänning så hittar ni den här. Dessutom på superrea nu! HÄR

Hoppas ni hade en fantastisk dag i går. I dag är det ju den klassiska pizzadagen. Dagen på året som pizzabagarna säljer mest pizza på hela året. Vi skall göra egna har vi bestämt och det blir med Italiensk touch.

 

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.