50 år – jag kan inte fatta…och min familj!


Jag minns när min mamma fyllde 50 år. Hela huset var fullt av grannar, vänner och bekanta. Jag stod mest i köket och diskade assietter och finkoppar så det hela tiden skulle finnas nya koppar för kaffe och assietter för smörgåstårta! Nu fick jag uppleva samma sak fast på min egen 50-års dag!

Vet inte vad jag skulle gjort utan min helt underbara väninna som Helene, och min arbetskompis Helen som hjälpte mig hela dagen med att servera och hjäpa gästerna till rätta och de diskade mest hela dagen! Trots att vi hade 60 champangeglas och 60 vinglas så fick dom diska hela tiden och diskmaskinen gick varm! Dom fyllde på mat och tårta, kaffe och kakor hela dagen! Helt underbara!!! Vet verkligen inte vad jag skulle gjort utan dom!

Sen kom min snygga storasyster som är 4 år äldre än mig och hennes man som vi lite skämtsamt kallar ”lille Micke” för han är typ huvudet högre än alla oss andra! 🙂

img_7877

img_7878

…och sen kom mamma, min storebror Jonny med sin fru Marie och deras vackra dotter Sarah!

img_7880

Jag tror att ni enklet kan räkna ut vem som är vem! 🙂

img_7882

När min lilla mamma och mina syskon kom så passade jag själv på att äta lite grand! Så vi satte oss allihopa på terrassen och åt!

img_7887

img_7890

img_7893

img_7888

Min söta mamma är 83 år och det kan man inte tro. Dessutom är det henns förtjänst att jag lyckats ta mig ur klimakterie-fällan. Det är inte alla som har en coach på 83 år. Den bästa kan jag lova!!!

img_7891

Jag satt bara ner en liten stund för sedan var det dags för nästa gäng att dyka upp. Ett riktigt skönt gäng som bland annat gav mig ett VIP-kort till deras fredagsfika….utan några åtaganden så jag behöver aldrig själv vara med och fixa fika utan kan bara dyka upp och njuta av deras!!! hahahahah 🙂 den kommer jag utnyttja friskt!

Per-Anders står först och i bakgrunden har vi Christian och Johan!

img_7895

…och så Mats förstås!

img_7894

Champagne serverades till alla. Jag hade både alkoholfri och vanlig så att alla skulle kunna ta sig ett glas oavsett om dom körde bil eller ej!

img_7897

Här har ni också Helen i bild som hjälpte mig så mycket hela dagen. Vet som sagt inte vad jag skulle gjort utan Helen och Helene….

img_7898

img_7896

Sedan två supersköna killar, Torgny och Thomas….vi hade lite sightseeing på övervåningen….man kan säga att alla hade en kommentar om mitt sovrum….och det var antalet kuddar i sängen dom flesta hängde upp sig på! Som jag alltid säger så kan man aldrig ha för många kuddar, och jag menar det!! 🙂 🙂

img_7902

….jag bäddar varje morgon och det tar mig allra högst 5 minuter…jag vet ju precis hur jag vill ha mina kuddar så det är inte direkt något extra jobb! Jag älskar att ha fint omkring mig!

img_8013

Alla bäddar väl sängen på morgonen och att lägga dit några kuddar som man vet exakt hur man vill ha, det är inte svårare eller tar längre tid än någonting annat….

img_8021

Då var det någon som sa, ja men när du skall gå och lägga dig då?? Då måste du planera? Alltså på riktigt så tar det högst en minut att plocka bort kuddarna och jag har aldrig varit så trött att jag tyckt att just det skulle vara ett problem! 🙂 🙂

img_8022

Blommor på lite höjd på sidan längst i från dörren så man skall uppleva blommorna!

img_8023

..och en liten lägre sockersöt ros på andra sidan!

img_8015

Ni skall få se mer av inredningen i ett litet senare inlägg….men det tog långt i från slut där. Det kom underbara männsikor hela dagen…så fortsättning följer!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.