Mitt 2016 – Del 3


Hela sommaren blev fantastiskt. Jag gick ner många kilo i rask takt och jag tyckte inte ens att det var jobbigt. Det var lätt som en plätt och jag kände mig superglad. Jag hade just startat jobbet med att designa om vår webshop och jobbade med det i princip alla vakna timmar som jag var hemma.

Cappucciono på lättmjölk var fortfarande det jag unnade mig i min kamp att gå ner massor av kilo. Än i dag är det cappuccino som jag får lov att dricka så många jag vill.

I juli började all min envisa träning ge resultat jag kunde äntligen ta bilder på mig själv igen!

Jag hade gått ner 15 kilo och började känna mig fin igen!

Köpte kläder och boots för att jag kände mig fin igen! Underbar känsla!

Det blev plötsligt roligt med kläder igen! Fick på mig kläder jag inte haft på väldigt länge!

Köpte underbara träningskläder från Stella Sport!

Även om det var många kilo kvar så kände jag mig fantastisk. Det var en så enormt härlig känsla att se från dag till dag att det hela tiden gick neråt!

Det set jag fick från Stefan i början på sommaren var jag tvungen att uppdatera med andra storlekar för det hade blivit för stort…ett ganska angenämt problem tyckte jag! Dessutom på REA.

Var även tvungen att köpa nya set med underkläder för allt hade blivit för stort!

Fick ett par fina solglasögon av Stefan som jag kunde ha när jag körde motorcykel och vi hade börjat övningsköra med min motorcykel.

Under slutet av juli och början på augusti så byggde jag min egen nya webshop! Gjorde min egen logga och jobbade många timmar när jag inte var ute och gick!

I slutet av juli när jag satt framför datorn med min webshop så hade jag så fruktansvärt ont i nacken. Jag trodde det var för att jag suttit för mycket framför datorn så jag åkte hem till mamma en sväng igen för att vila mig och för att inte jobba med webshoppen och jag hade fruktansvärt ont i nacken. När jag kom hem började jag goggla på vad det kunde betyda och det var tydligen ett av tecknen man kan få när man får borrelia. Jag hade plockat en fästing vid naveln tidigare men inga tecken på inflammation.

Jag gick till vår vårdcentral och krävde att dom gjorde ett prov, men sjuksköterskan var envis och sa att det ”inte kunde vara borrelia” för då hade jag haft ett märke någonstans. I vanlig ordning gav jag mig inte så jag fick en tid hos läkaren dagen efter som tog ett prov eftersom det var mitt krav. Efter 14 dagar fick jag hem ett brev där det stod att jag hade borrelia och att jag genast var tvungen att hämta ut anitbiotika! Jag fick även muskelavslappnande för att lindra smärtan samt smärtstillande.

Igen blev det en kamp, att vila nacken, hinna med mina promenader och förberda för det jag satt som mål, nämligen min 50-års dag.

I 14 dagar fick jag äta antibiotika och jag hade fortfarande ont i nacken. Gick tillbaka till en läkare och fick då reda på att jag förmodligen haft det under en längre tid och det kunde ta upp till ett år. Faktiskt i denna stund när jag sitter här och skriver har jag ont i nacken just idag och har haft de senaste dagarna!

Mitt i allt elände kände jag mig ändå glad för att jag kommit till rätta med min vikt och fortfarande var på väg neråt.

Vi var också på ett helt underbart namnkalas för Fanny och Ellen. Detta tog plats på Josefins föräldrars sommarhus. Ett helt fantastiskt ställe!

Stolt farfar håller lilla Fanny i famnen! Stefan älskar bebisar och barn..och hundar. Så man får se till att han inte tar en bebis med sig när vi häslar på hans son Robin och hans fina flickvän Josefin!

Jag fick en sådan otroligt fin bild på lilla Klara och Jack ”in the moment!”

Detta är väl sommar i alla fall! Min mat under sommaren bestod bland annat av sill och potatis. Det fick jag äta!

Stefan och jag blev rekommenderade en restaurang på Linnegatan som hette Spice Sushi. Dit åkte vi en dag för att besälla några sushi, något jag noga övervägt om jag kunde unna mig efter 2 mils promenad.

Det var dom godaste sushi jag ätit i hela mitt liv! Om ni är i Göteborg så prova det sället ni kommer tacka mig efteråt. Jag lovar!

Åker hem till mamma en sväng och gör lite fina fynd i en loppsibutik i Mariestad!

Sedan kommer vi  till September som på alla sätt blev en väldigt speciell månad för mig för jag fyllde 50 år. Så det får bli ett alldeles särskilt inlägg!

Jag hade bestämt att fixa all mat och alla arrangemang själv, men även här fick jag tänka om då jag nu hade borrelia och fruktansvärt ont i nacken, och det fanns en sak jag vägrade att kompromissa med och det var min träning och min viktnedgång. Det var det viktigaste för mig och det som genomsyrat hela 2016 fram till nu.

 

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.