I helgen gjorde vi en liten snabbtur till Gekås i Ullared. Först tänkte jag att dit kan man nog inte åka i dessa tider med Covid-19. Efter att ha kikat på Gekås egen webbkamera och insett att parkeringen var halvtom så bestämde vi oss för att åka i alla fall!
Det var faktiskt helt fantastiskt! Ingen trängsel alls. Har aldrig någonsin varit på Gekås i Ullared när det varit så lite folk!
Jag handlade som vanligt rengöringsmedel och framför allt massor av godis till vovvarna! Det är halva anledningen till att jag åker dit!
Fiket var stängt men man kunde handla fika i restaurangen och man fick bara sitta på vartannat bord! Perfekt!
Här kommer lite fina saker som jag såg. Nu är det en bra tid för fina lyktor som är fint på uteplatsen! Dessa lyktor i vitt var gigantiska.


Dom hade också väldigt snygga svarta lyktor med enkel stilren design! Jättefina!

Lyktor som jag själv var lite sugen på att köpa var dessa som man kan hänga upp! Dock kunde jag inte riktigt motivera var jag skulle sätta dom så jag får fundera lite och hoppas att dom finns kvar!



Den här kunde jag bara inte hejda mig att ta kort på eftersom den lilla hunden var väldigt lik mina hundar! Söt eller hur!

Sedan hade dom fått lite bättre ordning bland fina tavlor och texter!



Jag tittade en del på lampor och lampskärmar för att se om det fanns något till mina nya utbyggnader. Nu är det lite tidigt ännu men det är alltid roligt att titta. De hade fått in snygga lampfötter med ”kulor”. Hade varit snygg på ett sängbord i sovrummet!



Det hade också fått in mycket lampskärmar med starka färger och mönster och lite ”art deco” känsla.



De hade även stora taklampor som dessa nedan i korg. Jättefina, men av någon anledning så missade jag att ta ett foto av taklamporna. Fanns flera fin och jag skulle kunna tänka mig det i mitt nya matrum.

Dessa snyggingar. Lampor gjorda av rör! Väldigt coola måste jag säga!

Lite guldiga giraffer är aldrig fel!


Blomkrukor med små apor på var väldigt fräcka!

Sedan hade de dessa med bubblor på som jag tycker är jättefina!



En golvlyckta. Väldigt snygg! Skulle jag också kunnat tänka mig men den skulle nog tyvärr blåsa bort där jag vill ha den!

Jag avslutar med att visa denna fina champagnekyl. Fanns massor av varianter men denna tyckte jag var finast!

Hoppas ni fick lite inspiration, och som sagt det var väldigt lite folk där så man kunde verkligen hålla avstånd. Samma sak i kassorna. Dom hade säkerställt så människor inte skall stå tätt!
Det får bli dagens lilla tips!