Räksmörgåsar passar perfekt som lunch och är lätt att göra och känns dessutom lite lyxigt! Särskilt när man håller på med ett gemensamt projekt och har mycket att göra är det bra att ha något enkelt men gott till lunch. Jag köpte en hink med färdigskalade räkor, färsk hönö-kaka som är som små runda hönökakor! Sallad och dill har jag i min hydroponiska odling så det slapp jag köpa
Räksmörgåsar för 2 personer
200 gram räkor
2 små hönökakor
Smör
Sallad
Majonäs
2 hårdkokta ägg
Dill
Citron
Så här gör jag mina räksmörgåsar
Smöra brödet. Lägg salladsblad på hela brödet så det sticker ut lite runt kanterna. Det blir både vackert och nyttigt med lite grönt. Det gör inget om det är flera lager! Mer närodlat än sallad från den hydroponiska odlingen kan det inte bli.

De hårdkokta äggen delar jag i skivar med en äggdelare men det går så klart lika bra att dela med kniv. Sedan lägger jag en sträng majonäs runt äggen. Bara så pass att räkorna har något att fastna i. Sedan dekorerar jag med dill och en skiva citron.

Att jobba som ett team
Vi är ett perfekt team när vi jobbar ihop. Det är något vi har lärt osss med åren. De första åren hade vi lite inkörningsproblem…hihihi. Men nu så vet vi exakt, och allting funkar så bra.
Så det kan jag säga till alla där ute som inte alltid kommer överens, det gäller att prata om det som inte funkar. Precis som med allting. Nu har vi jobbat väldigt mycket tillsmmans genom åren. Mitt tips är att bestämma vem som gör vad och vem som leder vad. Den som skall leda är den som är bäst på just det området. Då går det som en dans. Så man måste vara redo att agera hantlangare i bland. Sen byter man när områdena växlar.

Jag serverade min räksmörgårs i orangeriet. Vi hade lite arbetsdag i går och det är så härligt att bara gå in och ”slänga ihop lunchen”! När solen skiner så är dom som att vara vid medelhavet inne i orangeriet, en härlig försmak om det som komma skall!

Dukade på lite somrigt porslin och somrig bricka och sedan intog vi våra räkmackor i orangeriet!
I dag fortsätter vi med att lasta släpet fullt med skräp. Vår egen byggnadsställdning skall köras till lagret och sedan skall vi sopa och göra fint på framsidan lite grand för att välkomna våren.