Den här tiden på året är som gjord för att ha sparris till förrätt. Här kommer därför ett tips på mitt recept på sparris som en perfekt förrätt helt rätt i tiden när det finns fina erbjudanden på färsk sparris överallt. Jag gillar att äta av det som är i säsong som man säger.
Jag har lagt upp dom för servering på min mammas retro-porslin för Rörstrand. Visst ser det smarrigt ut. Lite 70-tals retro. Sparris med rostade pinjenötter, riven parmesan och havssalt och en liten smörklick för den som vill ha det! Pinjenötterna rostar man i en torr stekpanna på medelvärme men man måste passa på dom hela tiden så man inte bränner dom!

Recept Sparris med rostade pinjenötter, havssalt, parmesan och smör!
Sparris
Pinjenötter
Havssalt
1 msk smör per portion
Riven parmesan
Börja med att koka sparrisen. Under tiden rostar du pinjenötter i en torr stekpanna. Här måset man vakta pannan för det är jättelätt att bränna pinjenötter. Lägg upp sparrisen vacker på assietter du tänkt servera på. Strö över havssalt och pinjenötter och riv parmesan över. Lägg smöret vid sidan av, då inte alla vill ha smör på sina sparris. Alla kan då tillreda sin egen förrätt och alla förutsättningar finns.
Det får bli mitt korta tips på gott inför helgen! Hoppas ni testar detta redan till helgen!
Pingback: Sparris som en perfekt förrätt - Bloggfeed
Pingback: Sparris som en perfekt förrätt - Inredningsfeed