Moad-board á la 80-tal!


För några dagar sedan var jag på loppis och köpte mig ännu ett dockhus. Detta är mitt lilla projekt till hösten och att även färdigställa det allra sista med mitt första dockhus.

Till mitt nya dockhus har jag tänkt mig á la 80-tal. Först tänkte jag inreda ett i lite jordfärger, men sedan kom jag på. Allvarligt talat vilket barn gillar det. Inga barn jag känner i alla fall. Så det skall självklart vara proppfullt med färg och liv och därför ser min mood-board ut så här.

Den påminner mig mycket om när jag var tonåring och läste Vecko Revyn och var redan då extremt inredningsintresserad och jag minns när de hade gjort ett rum med bara rosentyger i olika färger och jag blev helt förälskad i detta rum! Det är lite så jag tänker! Rosentyg och blommor och färg över allt!

Jag kommer i håg att det klätt in madrassen med rosentyg och alla kuddar hade olika tyger. Precis så tänker jag mitt lilla dockhus! Det skall bli en vitamininjektion i blommor!

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.