Jag kan bara rekommendera er att starta en Hydroponisk odling. För några veckor sedan installerade vi växtbelysning ovanför vår precis nysatta frön i min Hydroponiska odling som bara levererar och levererar.
Jag förstod att det skulle bli skillnad i tillväxt men inte så snabbt! Så här såg det ut när vi precis satt upp vår belysning!


Nu ser det ut så här ca 2,5 – 3 veckor senare! 🙂 🙂

Att odla på detta sätt gör att man inte behöver köpa sallad som fraktats lång och länge i affären längre! Att äta sin egen färskodlade sallad direkt är det bästa! Vilken fanastiskt uppfinning Hydroponisk odling är. Att jag sedan tillverkat alla mina lådor själv för några småpengar istället för det dyra lådorna på diverse blomsterhandel!
Hej
Hur gör du med hålet i sidad av lådan?
Hej Sara,
Där sätter jag en gummigenomföring! Finns att köpa i rätt storlekar och där är också där igenom jag trär slangen för att förse alla låder med syre från pumpen om du tänker att även syresätta vattnet. 🙂
MVH
Berith
Hej! Kan du använda en pump till alla lådor? Hur isf?/Frågvis
Hej Maria,
Ja det kan man göra. Man kan sätta en liten pump på utsidan och göra en genomföring med en slang till alla lådorna! Det är i de större odlingarna vi har en dränkpumt till varje anläggning i en hink.
//Berith