I helgen har jag roat mig i min underbara trädgård. För några veckor sedan gjorde vi vårstädning i trädgården! Det var den enda fina helgen innan snön kom tillbaka. Så nu när solen tittat fram så känns det som om jag ligger några steg före! Jag tog en bild från förra året. Även om det börjat bli lite grönt så är det inte riktigt så här grönt och fint ännu!


Vad jag gör vid vårstädning
När jag vårstädar så börjar jag med att ta bort alla löv som ligger i högar i rabatter och krukor. När det är klart så börjar jag att fylla på gödsel och ny jord. Det behövs i alla rabatter. Jag har ganska många meter med Buxbom och där fyller jag på med gödsel och sedan jord. Vad som också är väldigt viktigt tidigt på säsongen är att vattna. Efter en vinter är det annars risk att växterna torkar i den starka vårsolen. Vårstädning i trädgården är därför jätteviktigt så att man får en klar blick för vad som behöver hjälpas lite på traven! Även ser om man behöver köpa nytt någonstans i fall vintern varit för hård. På mina häckar har jag automatisk bevattning. Vilket så klart underlättar. Vi har lagt droppslangar överallt så att man enkelt kan vattna.

Investerat i ett bevattningssystem!
Vi investerade i ett bevattningssystem för några år sedan. Det har verkligen gjort skillnad. Även om jag tycker att det är väldigt rofyllt att gå omkring och vattna mina plantor. Det kan jag fortfarande göra eftersom jag själv bestämmer om jag vill använda bevattningssystemet eller ej.
Jag har även en hela min entré fylld med krukor på framsidan av huset och även här har vi satt droppbevattning. Vi har testat hur mycket vatten den ger på 30 minuter. Vi kan sätta på bevattningen via en app, väldigt smidigt.
Även i orangeriet har vi dropp-bevattning så vi kan vattna genom att sätta på appen med bevattning! Väldigt smidigt!
När man inte känner 100% för att göra en trädgårdssyssla så brukar jag dela upp dom. Jag sätter som mål att bara göra en liten del. Det brukar resultera i att jag tänker att jag gör lite mer! När jag inte känner ett tvång så känns det hela mycket roligare.
Helgens trädgårdsbestyr
- Planterat mina plantor med luktärtor längs hela staketet
- Rensat jordgubbslandet, gödslat och lagt träull runt alla plantor
- Snöra om min klätterställning till Sockerärtor. Sått Sockerärtor
- Sått alla mina plantor av sallad 3 sorter, dill och persilja
- Sått mina superfina plantor av Squash och lagt träull runt så att Squashen inte ligger direkt på jorden.
- Sått plantor av petunior i mina krukor med Silverpäron på terrassen.
- Rensat bort alla hallonplantor för att fylla på med mer rabarber
- Klippt mitt blåregn
- Vattnat, vattnat, vattnat
- Burit blommor ut och in för att dom skall vänja sig vid utetemperaturen.
- Satt alla plantor av gul- och rödlök (för-odlat sättlök sedan 2 månader tillbaka)
Lagt sten i köksträdgården
Är fortfarande väldigt nöjd med att vi lade sten i min lilla köksträdgård förra året. Det är verkligen en fröjd!
Här kommer en före- och en efter bild på min köksträdgård. Även dessa från förra året.


Hoppas ni har haft en lika fantastisk helg som jag. Nu skall jag fortsätta att ställa ut mina växter så dom vänjer sig vid utelivet så att jag kan plantera alla mina plantor som senast till kommande helg!