Iskalla chokladbollar kan vara det godaste som finns!


Hur gör ni när ni gör chokladbollar? Jag gör dom enligt traditionellt recept med havregryn och socker. Jag förstår inte vitsen med att göra dom med dadlar, nötter och annat. Som om det skulle vara nyttigare, med nötter och dadlar. Det är bara senaste tidens påfund om ni frågar mig. Skulle aldrig ens vilja ha en med dadlar i för då är jag heller utan! Vädligt onödigt att sätta i sig massor av kalorier om det bara smakar ”sådär” dessutom!

I dag gjorde jag dom med rosa socker fast jag tog ännu lite mer färg i så dom blev riktigt rosa! Det blir kanske två till kaffet om jag har gjort min motion som jag skall! Annars får min lilla försökskanin (läs Stefan) äta upp allihopa och jag vet att han inte är särskilt ledsen för det! 🙂 Själv tycker jag att det är roligt att bara göra dom!

img_9289

Visst ser dom god ut? Mitt recept ser ut så här för ca 40 st.

Chokladbollar, ca 40 st

200 gram smör

2 dl socker

6 dl havregryn

5 msk kakao

2 tsk vaniljsocker

5 msk starkt kallt kaffe

Pärlsocker eller kokos till garnering (gärna med karamellfärg)

Jag kör alla ingrediensera i min kitchen aid tills det blir en mjuk massa. Rullar dom i lagom stora bollar och sedan i pärlsocker. Man kan även rulla dom i kokos om man tycker det är godare. Om man vill färga socker så häller man pärlsocker i en plastpåse och sedan tar man några få droppar med karamellfärg och sedan skakar man påsen ordentligt tills färgen lagt sig jämt över sockret. Sedan rullar man dom i sockeret och ställer dom i kylen så dom blir kalla och goda!

img_9290

Dom blir fasligt goda!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.