Klassiska köttbullar med potatismos och pressgurka


I dag tänke jag tipsa om något av det mest svenska som finns nämligen hemlagade klassiska köttbullar med potatismos och pressgurka med hemmagjorda rårörda lingon! För mig är det ett riktigt matminne när mamma lagade det när jag växte upp! Så gott och fortfarande en av dom där rätterna som dom flesta älskar! Riktig husmanskost!

I somras plockade jag även lingon (för Stefan älskar lingon) och gjorde rårörda lingon. Något jag aldrig gjort innan, och han prisar mig för dom så jag vet vem som kommer plocka lingon även nästa år. Det är roligt att göra någon glad! Eller hur?

Klassiska köttbullar med potatismos och pressgurka
Klassiska köttbullar med potatismos och pressgurka

Jag tycker att det är roligt att laga mat och gör gärna mycket p åen gång. I helgen när det var lite snöstorm så passade jag på att göra köttbullar av ca 1,8 kilo köttfärs. Det blev över 50 stora köttbullar och vovvarna kommer med säkerhet hjälpa till att äta upp dom så det blir inget problem! Därför tänkte jag ge er mitt recept!

Köttbullar

1,8 kilo nötfärs

2 ägg

1 dl ströbröd

2 dl lättmjölk

Finriven lök av två gula lökar

Vitpeppar och salt

Gräddsås

4 msk smör

4 msk vetemjöl

5 dl lättmjölk

5 dl vispgrädde

3 köttbuljongtärningar

1 msk Guld Soya (eller liknande)

Cayennepeppar 1 kryddmått

Salt och peppar efter smak

Pressgurka

En hel gurka

3 msk ättiksprit 12%

3 msk socker

Vatten 1 deciliter

2 kryddmått salt

0,5 kryddmått vitpeppar

Hackad persilja ca 1 dl

Potatismos

1,5 kg potatis

Salt

50 gram smör

1-2 dl lättmjölk

Salt och peppar

Så här gör jag klassiska köttbullar

Det finns förmodligen lika många sätt att göra klassiska köttbullar med potatismos och pressgurka som det finns familjer i Sverige men detta är mitt sätt och det finns inte några rätt eller fel.

Börja med att blanda 1 dl ströbröd med 2 dl lättmjölk i ett glas eller liknande och ställ undan i 20 minuter för att svälla.

Riv den gula löken fint. Lägg all nötfärs i en stor skål så det finns utrymme att blanda ordentligt. Krydda väl med salt och vitpeppar och vänd färsen och krydda på alla sidor. Häll i ströbrödsblandningen (detta gör att dom håller ihop bättre). Kläck två ägg och häll i den rivna löken. Tvätta händerna ordentligt och blanda sedan med händerna. Smaka av ordentligt och tillsätt mer kryddor efter smak. Smaka av och tillsätt mer salt och vitpeppar tills det är perfekt!

Blanda väl och krydda efter smak

Dags att börja rulla köttbullar. Spola kallt vatten på en skärbräda och spola händerna med vatten. Börja sedan rulla köttbullar och se till att alla får samma storlek.

Sätt en stekpanna på högsta värme med smör och lägg pannan full med köttbullar. Dra därefter ner värmen till ca 7 och låt som få en yta. Sedan drar du succesivt ner värmen så att dom blir genomstekta. Stek dom i ca 20 minuter. Testa så att dom är klara. Detta momentet är alltid vovvarna med på! Lägg dom klara köttbullarna i en stor gryta

Köttbullar i gräddsås
Köttbullar med potatismos och pressgurka!

Gräddsås

Smält smör på låg värme. Drag av kastrullen och rör ut mjölet så det blir en jämn smet. Häll därefter på 5 dl lättmjölk och koka upp på medelvärme. När man gör sås av detta slag så måste man vispa hela tiden och koka upp på lite lägre värme för att det inte skall bränna fast i botten. Om man känner att såsen bränt fast det allra minsta så byt till ny kastrull annars smakar såsen bränt.

När det nästan kokat upp så häller du på grädde och jag använder Guld Soya för att färga såsen brun. Låt nu såsen precis koka upp. När det börjar koka upp så smular du i buljongtärningarna och vispar runt. Jag brukar också krydda med lite cayennpeppar för att få lite sting i såsen. Smaka av såsen för att se om något mer behöver tillsättas.

Häll såsen ovanpå köttbullarna

Pressgurka

Skiva gurkan med en osthyvel eller i en matberedare. Lägg gurkan i en skål. Blanda alla ingredienserna och rör om ordentligt och sist rör du ner den klippta persiljan. När du klipper persiljan se till att inga stjälkar är med. Häll blandningen över gurkan och sätt över ett fat så du pressar ner all gurka som kan suga åt sig. Låt stå i minst 1 timma innan servering.

Rårörda lingon

5 dl lingon

2 dl strösocker

Gör rårörda lingon så här:

Rör lingon och strösocker tills sockret har löst sig. Häll upp på burk och förvara svalt. Dom blir godast när dom fått stå till sig ett tag.

Potatismos

Dela potatisen i mindre bitar så det går fortare att koka. Salta ordentligt. Koka nästan färdiga. Häll av vattnet och ställ kastrullen vid sidan om spisen. Fördela 50 gram smör i potatisen och låt smälta. Krydda ordentligt med peppar och salt. Häll därefter i ca 1 dl mjölk så att kryddorna blandas ner bland potatisen. Tag en elvisp med degkrokar och vispa till en jämn smet. Om det blir för tjockt tar du bara i mer mjölk. Smaka hela tiden av och tillsätt mer kryddor efter smak. Blir moset för tjockt så tillsätt bara mer mjölk!

Köttbullar med potatismos och pressgurka!

Hemma hos oss är klassiska köttbullar med potatismos och pressgurka en favorit och det tror jag att det är i många hem. Servera köttbullar med gräddsås, potatismos, pressgurka och rårörda lingon! Nu är måltiden fulländad!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.