Måndag och Träningsuppföljning


Då var det måndag igen. Träningsuppföljningen är ett faktum och så också invägning. Denna vecka befinner jag mig på en platå som jag misstänkte eftersom jag också har börjat träna stryrketräning och det brukar bli så för mig i början. Känns ändå okej för jag har en bra känsla i kroppen.

Så viktmässigt har jag gått ner -0,2 vilket är detsamma som ingenting om du frågar mig.. och i centimeter har jag gått ner – 3 cm vilket jag känner mig nöjd med. Nu är det träning efter jobbet idag och jag måste snabbt komma in i alla rutiner igen.

Idag blir det triceps, biceps, rygg och axlar samt mage! Självklart också uppvärmning och lite konditionsträning.

Frukosten i dag består av havregrynsgröt med en skivad banan och 1 dl lättmjölk. Detta är min standard frukost och jag äter den i princip varje dag kanske med undantag på söndag morgon då det blir omelett istället.

Det är nu, innan resultaten börjar komma på allvar som det gäller att hålla ut och inte tappa sugen så här i början när alla rutiner inte ”sitter” till 100%. Det viktiga nu är att först och främst få in rutiner på att träna om du råkar äta något som du inte borde. Lägg det bakom dig för det är inte hela världen, men du får inte komma på ett enda själ till varför du inte skall träna! Önskan att äta mer sunt kommer med automatik. Det viktiga är att sträva efter att inte stoppa i sig mer än man gör av med. Det viktiga är också att hålla ett jämt blodsocker och det gör man genom att äta minst 5 mål om dagen, frukost, mellanmål, lunch, mellanmål igen och middag och kanske något enkelt till kvällen. Jag försöker att göra det enkelt som möjligt så här i början. Bra mellanmål för mig är bananer, keso, en risifrutti i bland funkar ett par timmar innan träning. Kokt ägg är perfekt.

Hoppas ni får en bra måndag, min måndag börjar med lite småregn!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.