Träning och snart kommer Lucia! 3 kommentarer


I dag har jag tränat och det var min sjunde dag i rad jag tränade, så det kan hända att jag får en vilodag imorgon, men jag bestämmer mig i morgon! 🙂 Känner att jag har bra flyt i träningen men viktmässigt så står jag helt still så jag befinner mig på någon form av ”platå”! Tyävrr har jag inga dirket synliga magmuskler än….men det kommer!

DSC06583

Men jag är ändå så här glad för jag vet att jag blir bättre och bättre för varje vecka som går! Jag har dessutom lyckats utveckla min löpning på ett bra sätt, och en av de viktiga delarna i detta har varit att jobba på hållningen och löpsteg under alla mina träningar. Men jag har även tränat på att ”trycka ifrån” med rumpan när jag springer så jag får mer tryck i steget. Jag har gjort upp en bra träning för rumpan på gymmet så jag har stora planer på att bli bättre. En vanlig 10 kilometersrunda springer jag numera på 45-46 minuter men min rekord tid är 39 minuter, men den fantastiska tiden har jag bara gjort en enda gång än så länge! Denna runda gjorde jag efter ett planerat upplägg av träning men med vilodagar innan själva löpningen, det var då det gick så hilmla bra.

DSC06585

I morgon så får vi se vad dagen har att erbjuda med Lucia i antågande!


Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

3 tankar om “Träning och snart kommer Lucia!

  • Tinna

    Hej!
    Kul att läsa om din träning! Jag vill också få en snyggare mage 🙂
    Har du några bra tips om övningar för detta? Är trött på vanliga situps …

    Kram Tinna

    • pretty Inläggsförfattare

      Hej Tinna,

      Va roligt att du gillar att läsa om träning! Vad gäller mage så är jag lite tråkig, jag tror tyvärr att situps är det allra bästa! Även sneda situps. Det finns många varianter men vill man ha en snygg mage så är det basic övningar som gäller! Tänk på att du skall upp i ”taket” och inte framåt, så koncentrera på att ha blicken uppåt! Senda situps, lägg höger fot på vänster knä och sätt armarna bakom nacken. Nu ska vänster armbåge nudda ditt högra knä, så du arbetar med musklerna i sidan! Om du gör 25×3 vanliga situps och efter varje 25 så gör du 10 åt varje sida! Vila en minut och kör på igen! Tänk bara på att det går inte att punktförbränna fett så har du fett på magen du vill bli av med så är det konditionsträning och fettförbränning som gäller, men fler muskler bränner såklart mer fett så styrketräning är grymt! 🙂 🙂
      MVVH
      Berith

  • pretty Inläggsförfattare

    Hej Anna,
    TACK! 🙂 🙂 Jag jobbade som instruktör i 5-6 år. Det var innan jag öppnade butiken för sedan blev mitt focus lite annorlunda. Skulle också vilja köra New York Matathon…men jag tror dessvärre inte mina knän pallar det, men jag håller på att sakta men säkert bygga upp min förmåga att springa långt får vi ser hur långt det tar mig! 🙂 🙂
    Superbra Anna, bra att ha delmål då blir det lättare att nå och lättare att se att man tar steg! Bra tänkt! 4 powerwalk är superbra!!! BRA BRA du har verkligen rätt tänk nu Anna se dom som ett jobb som måste göras, det kommer bli super! Träna lite extra hårt innan jul så kan du ta en vilodag eller två, det är också viktigt!

    Handdukarna jag, jo det jag sa var att kan du inte låta mig veta vad du vill ha så kan jag plocka ihop det kittet och då får du blanda färger om du vill!! 🙂 🙂 🙂

    Kram, Berith