Godmorgon Måndag! Nu måste jag ta tag i träningen ordentligt! Jag har inte senaste veckan tränat som jag skall. Har ni? Nu gäller det att få till träningen denna veckan för att man skall köra ”in sig” på träning inför semestern. Jag vill inte vara den som kommer tillbaka efter semestern och inte har tränat alls! Det får bara inte hända!
Så denna veckan blir det lunchpromenader och kvällspromenader varje dag utan undantag! Denna vecka sätter jag upp som mål att jag måste gå minst 10 mil på hela veckan. Kroppen behöver röra på sig.
Hur gör vi då och varför tappar man ibland. För egen del är det jobbet som ställt till det. Jag har jobbat alldeles för mycket och varit helt slutkörd när jag kommit hem vissa dagar. Jag har även jobbat nu i helgen!
Jag kommer även köra ”telefonpromenader”, om jag pratar i telefon så går jag istället en sväng för att sitta still framför skrivbordet! Nu måste vi komma igen.
Jag kommer även köra TRX varannan dag, bröst, rygg, triceps och biceps.
Så kom igen nu, nu tar vi minst 10 mil denna veckan. För varje mil jag överstiger målet så får jag 1000 kr att köpa mig något fin för!…..
Denna veckan kommer förhoppningsvis mina nya träningskläder, hoppas nu dom är snygga så att jag känner en liten extra pepp! Vi får väl se vad ni tycker!

Ha ha, nä vi sporras av olika saker! Du är roligt du!!! 🙂
Men viss blir det motion av att hålla på och fixa, man rör sig mycket mer än man tror när man springer fram och tillbaka och hämtar verktyg och donar! 🙂 🙂
Jag jobbar vidare på mina 15 mil! 🙂
Jag läste några gånger…vi kanske kan börja skriva i kodord! hihihi 🙂