Hur man sköter Jättedaggkåpa och får den att frodas!


Jag måste visa er hur fint det blivit framför min mur där jag satt 48 plantor av Jättedaggkåpa. Jättedaggkåpa är en växt som sprider sig lätt och som i min värld är den perfekta att sätta i vas! Så vacker med sin limegröna blommor och vackra blad.

Jag har skrivit många gånger om min ”ränna” jag har framför min stenmur där jag otaliga gånger rensat ogräs och försökt att hitta något som kan växa och frodas. På en midsommarafton för 3 år sedan så satte jag och Stefan dessa vackra plantor och det har blivit så vackert. Mina grannar vill ha likadant för dom har precis samma besvär som jag haft i alla år. Att det bara växer ogräs och maskrosor.

Så här ser det ut i dag och jag ville ta kort på dom precis innan dom slår ut! Förstår ni hur det känns att i stället för att ha 13 meter ogräsränna, så har jag idag dessa fantastiskt vackra Jättedaggkåpa som fyller ut hela området.

Jättedaggkåpa är väldigt lättskötta. Dom kräver inte mycket alls. Under extremt varma perider så kan dom behöva lite extra vatten, men oftast så klarar dom sig helt på egen hand. Det man behöver göra för att hålla dom vackra är att klippa bort första blomningen precis innan dom går i frö, då får man även en andra blomning. Det är egentligen inget konstigare än andra blommor som man vill skall hålla en längre period över sommaren.

Älskar mitt tilltag att plantera så många plantor framför muren. Jag blir glad varje gång jag kommer hem och ser denna frodiga och härliga plats framför muren! Jättedaggkåpa trivs egentligen på de flesta ställen. Den tycker om både sol och skugga. Prova att plantera och vattna första året så kommer den rota sig fint och sedan breda ut sig ordentligt.

Jag har även planterat lite plantor av silvernjurvinda och njurvinda framför min lilla buxbomshäck, och i år var förstta året som jag såg att även blomsterhandeln börjat sälja njurvinda, tidigare har det bara sålt silvernjurvinda!

Så om ni letar efter en växt till ett hopplöst ställe där ingenting vill växa. Prova Jättedaggkåpa och ni kommer bli positivt överraskade. Det får bli dagens lilla växttips från mig.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.