Nu när det varit jul och man ätit julmat så längtar jag så otroligt mycket efter pasta och annan ”vanlig mat”! Så här kommer recept på världens godaste pasta med räkor kryddat med cayennepeppar. En pasta som jag älskar och som vi skall göra i kväll. Så himla gott och den skall var lite starkt det är då som det blir så himla gott. Den får inte vara för ”snällt kryddad!”.
Dessutom väldigt vacker och det gör inte saken sämre. Ögat vill ha sitt!

Pasta med räkor
400 -500 gram skalade räkor (jag köper skalade när jag gör pasta)
1 pkt med Barilla no 13 (en pastasort som tar åt sig vätska på ett bra sätt och passar utmärkt till denna rätt)
2 vitlöksklyftor
1 dl grädde
3 dl pastavatten
12 Cocktail tomater
Vitpeppar
Salt
Cayennepeppar
Gurkmeja
Gör så här
Finhacka vitlöksklyftorna. Fräs sedan räkorna tillsammans med finhackad vitlök. Ta upp räkorna och lägg på ett fat.
Dela Coctailtomaterna i två delar.
Koka pastan under tiden och salta vattnet med 2 tsk salt. Lägg de halverade cocktailtomaterna i en stor sil och låt dom koka med i pastavattnet under 1 minut.
Häll grädden i den varma stekpannan med vitlök. Tillsätt pastavatten till såsen och använd maizena för att få rätt konsistens på såsen. Krydda med salt och peppar samt cayennepeppar och smaka av. Tillsätt även lite gurkmeja.

Rör ner pastan och räkor i såsen direkt i stekpannan och klipp över ruccola och tillsätt de varma halverade cocktailtomaterna.
Så himelskt gott!