Insändare i Torslanda Tidningen


I dag när jag slog upp vår lokala tidning, Torslanda Tidningen så hade de publicerat min insändare jag skrev till redaktören och till Polisen Chirster i förra veckan. Anledningen var att vår närpolis Christer hade bestämt sig för att sluta skriva sin polisrapport i tidningen då han fått kommentarer om att han var rasistisk för att han agerat på den bilägare som hade grävt upp en medborgares tomt här i Torslanda när inte han var hemma och sedan krävt honom på 55.000 kr av densamme för sitt utförda arbete. Detta utan att de kommit överens om att han skulle utföra något jobb på hans tomt.

Jag skrev även på min blogg i förra veckan om just Yrkesstolthet, och ni kan läsa det HÄR

Ni kan även hitta Torslanda Tidningen här och läsa min insändare HÄR!

I sin spalt tar Christer fasta på det som jag skrev både i min blogg samma dag men även i min insändare till honom och redaktören, nämligen den enorma grannsamverkan som Christer skapat och som vi tillsammans nu jobbar aktivt med tackvara Christer enorma engagerade arbete!

Det gör mig glad att det verkar som om han lyssnat och tänker fortsätta! Tänk på, kära läsare, vad små simpla ord kan göra. Att man talar om för någon att man tycker att de har utfört ett bra arbete. Det är inte alltid självklart att den som är utförare känner till, och alla behöver vi uppmuntrande ord i bland på livets stig!

Så idag tycker jag att vi alla försöker säga några vänliga ord till någon som vi inte vanligtvis brukar berömma, för att vi kanske tror att de själva vet att de gör ett bra arbete! Det får bli dagens uppgift!

Ha en skön dag i solen! 🙂

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.