Min nya Volvo Elhybrid är en spargris!


Jag måste skriva lite om min nya Volvo, en elhybrid. Har valt en Volvo V90 T8 Inscription! Hämtade ut den i fredags och denna helgen har vi testat den och vilken himla bra känsla! Dels att vi kan köra på el hela tiden och vara miljövänliga, men en stor bonus är att vi samtidigt sparar massor av pengar. Min nya Volvo Elhybrid är en spargris!

Volvo V90 T8 Inscription Elhybrid

Vi har totalt kört 30 mil i helgen och av dom milen har vi kört ca 4 mil på bensin och resterande på el! Helt fantastiskt! Dessutom blir man mer medvetan om körsätt, eftersom man spar på el om man inte kör som en racerförare. Bilen laddar dessutom när man bromsar och i nedförsbackar. Helt otroligt! Jag blir alldeles lycklig. Detta är en sådan sak man måste uppleva! Det finns mycket att lära om hur man skall köra och det är väldigt roligt!

Volvo V90 T8 Inscription Elhybrid

Dessutom är denna bilen en av dom absolut finaste bilarna jag haft. Känslan är verkligen lyxig. Bara att växelspaken är i glas från Orrefors. Sätena i läder är ventilerade och läderinteriören är fantastiskt!

Jag är kär i min nya bil!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.