Tagit bort hud på näsan och hur det ser ut nu!


Jag har tagit bort hud på näsan med flytande kväve. Man bränner bort huden för att det skall bildas ny och jag har haft plåster på i några dagar. Det innebär att det blivit flera sår. Jag skall inte vistas bland folk nu i coronatider.

Hur som helst så tänkte jag visa hur det ser ut efter 5 dagar. Vattenblåsorna börjar spricka och torka. Jag får inte lov att sminka mig eftersom det inte får komma bakterier i såren. Då känns det extra bra att kunna jobba hemifrån då jag alltid sminkar mig annars.

Så här ser det ut idag! Börjar bli fint tycker jag! Men det kommer var hela tiden men det syns inte på bilden.

Jag hoppas så klart att resultatet blir fint. Men det bästa med detta är så klart att jag hade skador i huden som är borttagna eftersom dom kan utvecklas till hudcancer!

Så återigen säger jag till dig som läser detta! Om du har några hudförändringar så gå och kolla dom i nästa vecka. Deal!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.