Fläskfilé gryta med rosmarin!


Denna helgen har jag lite höstkänsla, och jag älskar det! Hösten är nämligen den årstid jag gillar allra bäst! Jag är född på hösten i september så kanske har det med det att göra vad vet jag. Hösten för mig är en skön period där vädret oftast är härligt med solen högt på himlen och alla vackra färger. Jag gillar också att det är lite mer lagom varmt!

Så även om inte hösten är här riktigt ännu så tänkte jag fixa en fläskfilé gryta med rosmarin denna helgen! Tänkte även lyxa till det med rabarberpaj eftersom jag har trädgården full. Av rabarberna skall jag sedan göra marmelad och frysa in resten men jag har bara gjort en omgång rabarbermarmelad ännu. Men jag är säker på att en av helgerna när inte vädret är så fint så kommer jag sätta i gång!

Fläskfilégryta med morötter och rosmarin!

1,5 kg Fläskfilé (gärna mörad då blir det extra gott)

8 dl vatten

4 dl grädde

3 köttbuljongtärningar

1 kruka rosmarin eller motsvarande hackad färsk rosmarin

4 stora morötter

10 Scharlottenlökar

4 msk vetemjöl

Gör så här

Börja med att skiva fläskfilen i lagom tjocka skivor så som du vill ha dom. Jag skivar mina i 0,5-0,7 cm ungefär för jag tycker det är godare med lite tunnare skivor.

Skala och skiva morötterna i skivor ca 1 cm.

Skala och skär Scharlottenlöken i klyftor. En lök blir ca 4 klyftor.

Klipp av kvistar från rosmarinen och dra av rosmarinen från varje gren och hacka lite lätt eller klipp med en sax.

Stek fläskfilén på båda sidor och krydda med vitpeppar och salt. Lägg över köttet i en gryta. Stek Scharlottenlöken lätt och lägg ovanpå köttet. Blanda fläskfilén, lök med mjölet och häll på 7 dl vatten. Sätt grytan på en platta och när det kokar upp så lägger du ner köttbuljongen och rör om och drar ner värmen. Tillsätt grädden och rosmarinen och låt det sjuda tillsammans. Tillsätt även morötterna och låt det sjuda tills morötterna blir lagom mjuka.

Nu är själva grytan klar och bra att koka potatis och grönsaker som man vill ha. Jag brukar koka extra mycket potatis och skiva i den som blir över och sedan är maten färdig för åtminstone ett par dagar!

Vovvarna fick så klart också tallrikar efter att vi varit på långpromenad. Så nu är dom väldigt nöjda också!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.