Världens godaste apelsinkaka


I dag tänkte jag ge er mitt recept på världens godaste apelsinkaka. Den blir så fantastiskt god och saftig, och både söt och lite syrlig. När jag var liten så gjorde min storasyster världens godaste apelsinkaka. Tyvärr hade jag tappat bort receptet men nu har jag gjort mitt eget och det blev helt fantastiskt

Jag använder hemmagjord apelsinmarmelad. Ni hittar mitt recept för apelsinmarmelad HÄR.

Länka gärna till mig om ni gör kakan och lägger ut på instagram på @prettyhome.se det skulle göra mig glad

Apelsinkaka med hemmagjord apelsinmarmelad

1 apelsin

1 dl hemmagjord Apelsinmarmelad

150 gram smör

2 ägg

3 dl vetemjöl

3 dl strösocker

2 tsk bakpulver

1 tsk vaniljsocker

1 dl nypressad apelsinjuice

0,5 dl mjölk

Gör Apelsinkaka så här

Sätt ugnen på 225 grader. Klä en form som är 23×23 cm med bakplåtspapper.

Blanda alla torra ingredienser i en bunke. Smält smöret i en kastrull. Vispa upp äggen lätt med en gaffel. Pressa en apelsin och använd 1 dl av juicen till kakan.

Häll i ägg, smält smör, apelsinjuice och mjölk och rör till en jämn smet. Lägg i apelsinmarmeladen allra sist och se till att röra ut den jämt.

Häll upp smeten i den bakplåtsklädda formen. Sätt in kakan i mitten ugnen i 32 minuter. Lägg ett folie över kakan de sista 10 minuterna så den inte bränns på ovansidan.

Tag ut kakan och stö omedelbart rikligt med strösocker över hela kakan. Låt den svalna i sin form. När kakan svalnat kan du ta upp den och skära den i bitar. Den är försvinnande god och otroligt saftig!

Hoppas ni gillar mitt alldeles egna recept. Dela gärna och kommentera då blir jag glad!

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.