Hur gör man med sin träning när man fått en skada… 2 kommentarer


Det finns en sak som är viktigare än andra när man fått en skada. Att man inte sätter sig i ett hörn hemma och deppar ihop. Jag är inte av den deppiga sorten men jag vet att det finna många som tenderar att göra det och då vill jag försöka komma med lite glada tillrop!

Försök att tänka igenom vad ni kan göra istället. Kan ni gå? Kan ni cykla? Kan ni göra benövningar? Eller om ni skadat er i ben eller fot kanske ni kan göra rodd som konditionsträning. Gör vad som helst men se er inte som ett offer och tyck att träningen är meningslös för att ni inte kan gör det ni hade tänkt från början.

Livet är fullt med överraskningar och nu för tiden så är jag beredd på att få en skada då och då, och försöker i stället att anpassa mig till läget istället för att bli uppgiven. Man lär sig dessutom något nytt varje gång.

Själv har jag nu en skada i armen den minimerar min styrketräning ganska brutalt men benen är det inget fel på så jag har bestämt mig för att gå, men då får jag ta i lite så minst 60 minuter om dagen i en följd. Alla andra promenader jag gör är bara en bonus. Jag pratat heller inte om PW för då använder man armarna så för min del är det vanliga promenader som gäller där jag får upp andningen och de skall vara minst 60 minuter långa. Är ni med! 🙂

Tänk istället vad positivt detta kommer vara för er fortsatta träning för om ni inte hade skadat er så hade ni inte kunnat fokusera på att träna något helt annat och det kanske kommer ge massor med positiva effekter istället. Försök tänka positivt. En sak till. Glöm inte att verkligen göra de rehab övningar ni fått. Gör dom som om ert liv stod på spel för vill man få full rörlighet tillbaka då är det viktigt med dom små rörelserna som för tillfället kanske känns fåniga och meningslösa men jag lovar er att så inte är fallet.

Gör som jag gör tiden med rehab till något positivt istället. I stället för träning planerar ni in ansiktsbehandling (ni kan göra det hemma) fotvård (det kan man också göra hemma) men planera in den för lite mer välbefinnande och sedan kommer ni känna er fräschare än någonsin. Köp en scrub-kräm och gå igenom hela kroppen och smörj in er efteråt med en bra hudlotion. Färga ögonbrynen och fransarna! Försök komma på sådant som man knappt hinner annars och gör en sak varje kväll och ni kommer dessutom känna er som nya!

Fot-Spa på bilden nedan har jag köpt på Gekås i Ullared för 125 kr. Perfekt! Brukar köpa några stycken när jag är där, för vem vill inte ha fina fötter!

IMG_4026

 

Så i kväll när jag kommer hem från jobbet blir det först en timmas promenad, sedan blir det lax till middag och efter middagen skall jag hoppa ner i mitt SPA som håller 39 grader året om och köra en skön massage och bara slappna av med ett glas bubbelvatten.

Kom i håg att det finns inget ont som inte har något gott med sig!





Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

2 tankar om “Hur gör man med sin träning när man fått en skada…