Denna veckan är allt annat än normal. Min mamma finns tyvärr inte med oss längre, det är hårt och hur mycket man än tror att man kan förbereda sig på det oundvikliga så är det ändå hårt. Jag och mamma hade ”gjort upp om” att hon skulle bli minst 100 år på skoj, men man råder inte över omständigheter och hennes hjärta orkade inte längre. Så jag försöker mig på en sakta omfokusering av mig själv med lite odlingstips och fakta om Jätteverbena som är en av mina favoriter i rabatten eller i kruka.
Det vet jag att mamma hade uppskattat, hon var noga med att gå vidare och jag vet att det är så hon skulle vilja ha det. Men alla minnen lever kvar och dom kommer jag återkomma till vid annat tillfälle när jag är redo.
Jätteverbena är en fantastisk blomma på många sätt
Jätteverbena som är en av mina favoriter i rabatten eller i kruka. Jätteverbenan är näst intill den mest perfekta blomman. Det finns några saker jag tittar på särskilt när jag odlar och drar upp plantor när det gäller just blommor. Det är blomningtid. Det är den absolut viktigaste faktorn när jag väljer blommor. Sedan hållbarhet och om den går att använda som snittblomma. Jätteverbenan är dessutom en pefekt blomma för getingar och bin. Alltså är Jätteverbenan en allt igenom perfekt blomma. Den står sig också mycket bra i blåst även om man inte kan tro det då den nästan svävar över marken.

Jag såg Jätteverbenan för första gången i verkligeheten i Skåne när jag och Stefan var på vår vanliga tur på Österlen. I parken i Ystad hade man satt Jätteverbenan i stora rabatter i hela parken och det var verkligen magiskt. Där och då började jag sluka all information jag kunde komma över om Jätteverbenan som jag aldrig någonsin tidigare sett i verklighet. Jag letade frön till Jätteverbenan och till slut hittade jag frön på Impecta.
Vid det tillfället tog jag ett foto av en av rabatterna jag såg i Ystad! Jätteverbenan liksom svävar ovanför de andra blommorna. Helt magiskt!


Att driva upp Jätteverbena från frö
När man skall driva upp Jätteverbena från frö så behöver man vara ute i god tid. Man bör sätta frön redan i januai då Jätteverbenan har en lång startsträcka. Det sägs att den är lite knepig att dra upp från frö, men jag har hittills inte upplevt det. Jag satte mina frön i början av året och nu har dom kommit upp och jag har planterat om dom en första gång.

När jag sår Jätteberbena så använder jag såjord. Sedan täcker jag odlingen med gladpack och gör lufthål för att dom skall få bästa möjliga start. Sedan får man se till att lufta i bland och se till att vattna regelbudet.
När jätteverbenan fått sina första kronblad (andra paret blad) så är det dags för den första omplanteringen. När man planterar om så sätter man dom i en lite större kruka. Jag brukar välja en som är 7x7cm. Det är så långt jag kommit nu.
Första omplanteringen
Vid första omplanteringen så sätter jag Jätteverbenan i vanlig plantjord eller blomjord. Nu behöver plantan mer näring för att växa sig stark. Jag näringsvattnar en gång i veckan med flytade näring som jag blandar med vattnet enligt instruktion.
Jag odlar mina Jätteverbena under belysning. När plantan blivit ca 30 cm hög så topppar jag plantan och sätter ner topparna i ett glas tills dom fått rötter. Det går också bra att sätta dom direkt i krukor med jord. Dom kommer se lite ledsna ut dom första dagarna men repar sig snabbt. Det är också nu Jätteverbenan behöver sin andra omplantering så att rötterna får plats. På så sätt får jag dubbelt så många plantor. Dom blir lika fina allihopa.

Här ser ni mina Jätteverbena i en av mina rabatter från i somras. Jag hoppas så klart att dom har övervintrat men det vågar jag inte vara säker på så jag har satt fröer även i år för att vara på den säkra sidan.
Jätteverbenan med sitt magiska ståtliga sätt är planterade bakom alla Dahlior och det blev så fantastiskt vackert.

Jag satte också Jätteverbena bakom alla Kronärtskockor och dom kompletterade verkligen varann och det blev precis så vackert som jag hade föreställt mig. Som en installation!


Jätteberbenan är verkligen vacker och den blir otroligt vacker även i buketter! Så vill ni så en blomma som inte är så vanligt och väldigt vacker så pröva med Jätteverbenan. Ni kommer inte att bli besvikna. Sa jag att Jätteverbenan blommar hela sommaren till sen höst och att bin älskar Jätteverbena vilken är en god gärning! Jag hoppas ni gillar mina odlingstips och fakta om Jätteverbena.