Recept på världens godaste och enklaste Paella!


I dag har jag som vanligt gjort min träning och varit på lite småpromenader med vovvarna i värmen. Just nu sussar dom gott.  Snart tror jag dock att dom kommer vakna till får då blir de Paella här och det gillar dom.

I dag tänkte jag tipsa er om hur man gör världens enklaste och godaste Paella, och jag använder alltid färdiggrillad kyckling och då kan man med fördel köpa den dagen innan.

Paella med kyckling och räkor, 4 personers, tillagningstid totalt med förberedelser 40 minuter

1 grillad kyckling

1 stor gul lök

2 vitlöksklyftor

300 gram räkor

3 dl ris (vanligt jasminris går utmärkt)

2 hönsbuljongtärningar (6 dl hönsbuljong)

2 stora tomater

1 röd paprika

1 citron

2 pkt saffran 0,5 gram

Salt och peppar efter smak

 

  1. Börja med att hacka lök och vitlök.
  2. Skala av allt kött på kycklingen och ställ in i kylen
  3. Skala alla räkorna och ställ in i kylen
  4. Koka undertiden upp 6 dl vatten och lös upp buljongtärningarna
  5. Häll upp 3 dl ris i ett mått, så du har det klart
  6. Börja nu med att fräsa lök och vitlök i olivolja i en stekpanna
  7. Häll ner riset och blanda ner saffran och rör om ordentligt så allt blir alldeles gult och låt riset och saffranet fräsa i några minuter tillsammans med löke
  8. Häll sedan på den färdiga buljongen och sätt ett lock över. Dra ner värmen på 2-3 på spisen och låt det koka i hop under 15 minuter. Rör om några gånger under koktiden. Glöm inte att salta och peppra. Smaka av!
  9. Hacka under tiden tomaterna och paprikan och gör fina klyftor av citronen
  10.  När riset har kokat under lock i 15 minuter är det dags att blanda ner kyckling, tomater och paprika. Blanda ordentligt och sätt på locket igen och låt koka i ytterligare 5 minuter.

11. Du tar sedan av locket och blandar i alla räkorna och låter dom ligga där några mintuer. Jag brukar lägga de flesta ovanpå och dekorera med citronskivorna.

12. Nu är det dags att äta. Ställ pannan på ett underlägg på bordet och låt alla se den fantastiska Paellan när den är klar! MUMS nu är det bara att äta!

Detta receptet är både enkelt och supergott. Många säger att man måste ha specialris till paella men det går faktiskt precis lika bra med jasminris som jag använg. Ta det du har hemma. Detta är ett av mina favoritrecept och alla som blir bjudna har hittills älskat det! Värt att pröva, varför inte överraska för den är dessutom väldigt vacker  också!

Detta blev våran middag och även vovvarna fick var sin tallrik fast då tog jag bort räkorna!

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.